menu

Coffee Folks

Metody parzenia kawy

Parzenie kawy to rytuał, który uwielbiają chyba wszyscy kawosze. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze alternatywne sposoby parzenia kawy i które ziarna z naszego sklepu sprawdzą się najlepiej w konkretnym urządzeniu. Zamień każde parzenie kawy w prawdziwe święto!

AeroPress – szybki sposób na świetną kawę!

AeroPress to niewielkie urządzenie z poliwęglanu, które sprawi, że parzenie kawy zamieni się w Twoim domu w ceremoniał. Umożliwia ono przygotowanie kaw o różnym smaku, aromacie i intensywności. Chcesz szybko stanąć na nogi po porannym przebudzeniu? Przygotuj gęstą, ciężko kawę przypominające espresso. Wolisz lekkie popołudniowe pobudzenie? AeroPress okaże się także idealny do przygotowania delikatnego naparu!

AeroPress został wymyślony na początku tego wieku, ale jego uniwersalność oraz łatwość użycia i umycia sprawiają, że z roku na roku zyskuje coraz więcej zwolenników. Jak przygotować kawę w AeroPressie? Przede wszystkim w zasięgu ręki musisz mieć wszystkie elementy urządzenia, czyli cylinder, sitko z papierowym filtrem i tłok. Kawę w AeroPressie można przyrządzić na dwa sposoby: klasyczny albo odwrócony.

Jak przebiega klasyczne parzenie kawy w AeroPressie? Filtr umieść w sitku, które skręcisz z cylindrem. Następnie filtr przelej gorącą wodą i ustaw go np. na szklance do kawy, z której chcesz pić swój ukochany napój. (Dzięki przelaniu filtra wodą pozbędziesz się jego papierowego posmaku, poza tym dodatkowo ogrzejesz urządzenie). Kolejnym krokiem jest odmierzenie świeżo zmielonej kawy. Około 15 gramów kawy wsyp do cylindra i zalej ją wodą w temperaturze mniej więcej 92 stopni Celsjusza. Jeżeli chcesz, możesz poeksperymentować… Wlej od razu 250 ml wody (lub inną maksymalna pojemność naczynia, z którego będziesz pić kawę) albo zdecyduj się na dwa etapy: 1) przez mniej więcej pół minuty zaparzaj kawę w 50 ml wody, 2) dolej resztę wody. Następnie, po upłynięciu 1-2 minut, do cylindra włóż tłok i delikatnie go dociskaj. Łatwo zauważysz, że AeroPress działa na zasadzie strzykawki, która przepycha napój przez sitko, a fusy pozostawia na filtrze. Ważny jest sposób działania tłoka – nacisk musi być jednostajny, a parzenie kończy charakterystyczne syknięcie AeroPressu.

Jak w takim razie parzyć kawę w AeroPressie metodą odwróconą? Potraktuj nazwę metody dosłownie! Odwróć tłok, nałóż na niego cylinder, wsyp kawę i zalej wodą, tak jak w metodzie klasycznej. Potem odwróć urządzenie do pozycji z klasycznego parzenia i umieścić go nad szklanką czy kubkiem, do którego przeciśniesz kawę. Pozornie niewielka, choć zaskakująca zmiana wpływa na smak i aromat kawy. Pamiętaj, że im drobniej zmielona kawa, chłodniejsza woda i krótszy czas parzenia, tym napój ma łagodniejszy smak.

W AeroPressie możesz nawet przygotować kawę idealną na upał. Skorzystaj z jednej z metod opisanych powyżej, a napój przeciskaj do szklanki (lub innego naczynia) wypełnionego przynajmniej w 1/3 kostkami lodu. Pamiętaj, że kostki lodu rozcieńczą napój, dlatego zamiast około 15 gramów zmielonych ziaren użyj 20-22 gramów.

Jaka kawa sprawdzi się do AeroPressu? Najlepiej taka, którą zmielisz tuż przed parzeniem. Idealna jest jasna kawa palona, której naturalny smak wyraźnie dominuje nad aromatem palenia, np. kawa Speciality. W naszym sklepie z kawą znajdziesz doskonałe propozycje do zaparzenia w AeroPressie. To kawy Single Origin: 1) Border Collie z wyraźnym posmakiem czekolady, pomarańczy i migdałów, 2) Owczarek niemiecki z nutami czekolady, karmelu i miodu, a także 3) Yorkshire Terrier, w której wyczujesz kwiaty i owoce. Spróbuj również naszych kaw Blend z AeroPressu: 1) Kundelka z nutami czekolady, miodu i owoców oraz 2) Jamnika z posmakiem cytrusów i karmelu. Wszystkie są kawami ziarnistymi w 100% Arabica za wyjątkiem Kundelka, w którego składzie znajdziesz ziarna z Brazylii – 80% Arabiki i 20% Robusty.

Express – dla fanów mocnych kaw i mlecznych napojów kawowych

Miłośnicy kawy wyróżniają dwa rodzaje ekspresów: przelewowy i ciśnieniowy. Ten pierwszy jest szczególnie popularny w domach. Urządzenie wystarczy uzupełnić o filtr (najczęściej papierowy), na który wsypuje się zmieloną kawę. Jej ilość zależy od wielkości urządzenia oraz liczby filiżanek i walorów smakowych kawy, którą chcesz przyrządzić. Wybór ekspresów przelewowych jest imponujący – z łatwością znajdziesz te na jedną filiżankę kawy i takie, które od razu parzą duży dzbanek aromatycznego napoju.

W zależności od tego, jaki ekspres ciśnieniowy wybierzesz, będziesz mieć możliwość jednoczesnego przygotowywania jednej lub dwóch filiżanek kawy. Podstawową funkcją ekspresu ciśnieniowego jest przygotowanie espresso. Pełen smak i aromat drobno zmielonych ziaren kawy palonej wydobywa woda, która przelewa się przez nie pod dużym ciśnieniem. Ekspres przelewowy warto mieć w domu, nawet jeśli pijesz wyłącznie mleczne napoje kawowe. Espresso jest bowiem podstawą m.in. cappuccino, flat white, americano i latte.

Jak parzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym? Przede wszystkim pamiętaj o najważniejszej zasadzie – idealne espresso to takie, które parzy się przez około 25 sekund. Do jego przyrządzenia potrzebujesz niewielkiej filiżanki, która pomieści do 50 ml napoju. Idealna temperatura wody to z kolei około 90 stopni Celsjusza. Zacznij od napełnienia kolby (zwanej też portafiltrem) zmieloną kawą i delikatnie ją przyciśnij, a potem pewnie przymocuj do urządzenia. Pod głowicę podłóż naczynie i uruchom ekspres. Kawa będzie gotowa, kiedy płynąca woda zacznie zmieniać się z ciemnej na lekko brązową, czyli po nie więcej niż 30 sekundach.

Jakie kawy nadają się najlepiej do ekspresu ciśnieniowego? W naszym sklepie z kawą znajdziesz przede wszystkim kawy ekspresowe Blend i Single OriginWśród kaw Blend na Twoją uwagę zasługują na pewno: 1) Husky, czyli mocno wypalone, duże ziarna Arabiki z Ameryki Południowej, których smak dopełnia słodycz czekolady i migdałów podkręcona orzechowymi nutami, 2) Kundelek, którego zbalansowany smak to zasługa zmieszania pochodzących z Brazylii 80% ziaren Arabiki z 20% ziaren Robusty, 3) Labrador z twardymi, dużymi, świeżo palonymi ziarnami Arabiki z Peru, Hondurasu i Brazylii, z posmakiem karmelu i czekolady, 4) zdecydowany Rottweiler, w którego skład wchodzą południowoamerykańskie świeżo palone ziarna Arabiki i Robusty w proporcji 3:2. Podstawą kawy z ekspresu mogą być też kawy Single Origin, takie jak: 1) słodko-gorzki Mops z indyjskiej Arabiki, który sprawia, że napój wieńczy wyjątkowa crema, 2) Owczarek niemiecki z ekologicznych ziaren Arabiki, wyróżniający się słodkim posmakiem i niską kwasowością, 3) Yorkshire Terrie z nutami winnymi i owocowymi, ze świeżo palonych etiopskich ziaren Arabika, 4) Border Collie z całą gamą nut smakowych, od czekoladowych i migdałowych, po pomarańczowe i kwiatowe.

Kawiarka – prosta i efektowna!

Parzenie kawy w kawiarce (zwanej też kafetierą lub moką) to prawdziwy ceremoniał i po prostu poranna przyjemność! Smak i zapach napoju zaparzonego w kawiarce przywodzi na myśl specjały z włoskich kawiarni. Kawiarka jest łatwo dostępna i efektowna. Kiedy akurat nie oddajesz się rytuałowi parzenia kawy, odstaw kawiarkę w dobrze wyeksponowane miejsce w kuchni – moka świetnie sprawdzi się jako ozdoba mieszkania kawosza.

Jak parzyć kawę w kawiarce? Najlepsze będą średnio zmielone ziarna kawy typu Speciality. Aby woda łatwo się przez nie przedostawała, nie miel jej zbyt drobno. Do dolnego zbiornika kawiarki (do wyznaczonego poziomu) wlej filtrowaną, gorącą wodę (zimna może spowodować gorycz napoju). Potem włóż sitko i wsyp kawę. Liczbę gramów średnio zmielonej kawy powinny podpowiedzieć Ci Twoje kubki smakowe i potrzeba pobudzenia – im jest ich więcej, tym napój będzie miał intensywniejszy smak. Nie ubijaj kawy, ale lekko stuknij pojemnikiem, tak aby kawa pewnie i równomiernie osiadła na sitku.

Następnie przykręć górny zbiornik (wygląda jak dzbanuszek) do dolnego i tak skompletowaną kawiarkę połóż na kuchence. Kawiarka sprawdzi się na płycie gazowej, elektrycznej i indukcyjnej. Dzięki podgrzewaniu wody w dolnym zbiorniku tworzy się para wodna, która przechodzi przez kawę na sitku, a skrapla w górnym zbiorniku. W ciągu kilku minut kawa powinna być gotowa. Zdejmij kawiarkę z palnika, kiedy woda zacznie bulgotać (wówczas pojawi się na łączeniu dolnego i górnego zbiornika).

Jakie ziarna do kawiarki znajdziesz w naszym sklepie? Przede wszystkim świeżo i niezbyt ciemno palone. Kawa Single Origin w sam raz do kawiarki to czekoladowo-karmelowo-miodowy Owczarek niemiecki i czekoladowo-migdałowo-pomarańczowy Border Collie z ziarnami Arabica z Brazylii. Nasza oferta obejmuje również kawy Blend do kawiarki. Wśród nich warto wymienić: 1) Husky z posmakiem czekolady, migdałów i orzechów, 2) Labrador z wyczuwalnym smakiem karmelu, miodu i orzechów, 3) Rottweiler z nutami czekolady i orzechów oraz 4) Kundelek, wzbogacona smakami czekolady, miodu i owoców. Miłośnicy lżejszych kaw doceniają propozycję Origin, czyli Yorkshire Terrier – ziarna etiopskiej Arabiki z nutami owoców i kwiatów.

Tygiel – spróbuj prawdziwej kawy po turecku!

W naszym kraju kawą turecką określa się po prostu zmielone ziarna kawy, które w kubku lub filiżance zalewa się wrzątkiem. W Turcji kawę parzy się jednak zupełnie inaczej i to właśnie ona wśród baristów i prawdziwych kawoszy nazywana jest kawą po turecku. W czym tkwi jej sekret? Przede wszystkim w możliwie najdrobniej zmielonych ziarnach, orientalnych przyprawach i kilkukrotnym podgrzaniu naparu.

Jak zaparzać kawę po turecku w tyglu? Do tygla wsyp około 10 gramów drobno zmielonej kawy. Dodaj przyprawy korzenne i cukier, jeśli masz ochotę na aromatyczną, a zarazem słodką i gęstą kawę. Spośród najpopularniejszych przypraw korzennych używanych do kawy warto wymienić cynamon, kardamon, anyż, wanilię i gałkę muszkatołową. Całość zalej około 100 ml zimnej, przefiltrowanej wody. Tygiel połóż na kuchence i podgrzewaj aż do momentu pojawienia się piany. Naparu nie można zagotować, bo straci właściwy sobie smak i aromat. Tygiel ściągnij z palnika na kilka minut, a potem powtórnie podgrzej go aż do powstania pianki. Po trzykrotnym podgrzaniu kawa jest gotowa do picia. Poczekaj, aż fusy kawy i przyprawy opadną na dno tygla, a potem napój powoli przelej do szklanki lub filiżanki.

Jakie ziarna z naszego sklepu z kawą są najlepsze do tygla? Spróbuj kaw Single Origin. Słodko-gorzka, cielista Yorkshire Terrier z czekoladowo-miodowym posmakiem albo zbliżony do niej Mops z nutami przypraw korzennych i prażonych orzechów – sprawdź, która smakuje Ci bardziej! Polecamy też kawę Blend Kundelek z nutami czekolady, miodu i owoców.

Chemex – prosta kawa przelewowa z filtra

Parzenie kawy w chemexie jest jednym z najprostszych sposobów przygotowania kawy. Szklane naczynie, które przypomina nieco karafkę do wina, należy uzupełnić o papierowy filtr w formie stożka. Papierowy filtr musi być jednak o 20-30% grubszy od standardowego, koniecznie przeznaczony do używania w chemexie. W przeciwnym razie ciężar mokrej kawy i przelewająca się przez nią woda mogłyby szybko przerwać standardowy cieńszy filtr z papieru.

Jak parzyć kawę w chemexie? Tuż przed parzeniem należy grubo zmielić ziarna kawy palonej. Kolejnym krokiem jest umieszczenie filtra w szklanym naczyniu i przelanie go gorącą, przefiltrowaną wodą, co pozwoli pozbyć się papierowego posmaku. Wodę musisz potem wylać. Na mokry filtr wsyp 50 gramów kawy i wyrównaj jej powierzchnię. Kulistymi ruchami zalewaj kawę wodą o temperaturze około 95 stopni Celsjusza. Wlej tyle wody, aby wypełniła cały filtr, i odczekaj, aż ścieknie. Czynność powtarzaj, póki nie zużyjesz całej wody (zalecamy przygotowanie około 0,7 litra). Możesz poeksperymentować z intensywnością kawy, zmieniając proporcje wody i zmielonych ziaren.

Jaka kawa będzie odpowiednia do zaparzania w chemexie? Najlepsze są świeże, jasne kawy palone, o łagodnych, owocowych aromatachZ naszego sklepu z kawą polecamy zwłaszcza dwie pobudzające kawy o wysokiej cielistości. Pierwsza to kawa Blend Jamnik z nutami cytrusów i karmelu, w 100% Arabica z Brazylii, Nikaragui i Kolumbii. Drugą kawą, która świetnie sprawdzi się w chemexsie, jest Single Origin Mops. To kawa o złożonym smaku przypraw korzennych, prażonych orzechów i czekolady. Ziarna Arabica pochodzą z Indii, gdzie są naturalnie czyszczone deszczem monsunowym i suszone silnym wiatrem.

Drip, czyli prosty sposób na klasyczną kawę

Drip (nazywany także dripperem, V60, Kalitą, Wave czy przelewem) to stożkowate naczynie zakończone otworem, które wypełnia się papierowym filtrem. Działanie drippera jest podobne do opisanego wcześniej chemexu. Dripy mogą być wykonane ze szkła, ceramiki, tworzywa sztucznego lub metalu, różni je także pojemność. Smak naparu określa użyta kawa. Do dripera najlepiej wsypywać kawę paloną jasną, która ma łagodny smak, a jednocześnie zawiera dużo kofeiny. Spróbuj ziaren z naszego sklepu z kawą. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza trzy kawy Blend: 1) cytrusowo-karmelowy Jamnik, 2) czekoladowo-orzechowy Husky i 3) słodki Kundelek z nutami czekolady, miodu i owoców.

Jak parzyć kawę w driperze? Zalej pusty papierowy filtr gorącą wodą, a potem ją wylej. Do wilgotnego filtra wsyp świeżo zmieloną kawę. Zacznij od proporcji 15 gramów średnio zmielonego ziarna na 250 ml wody. Zalej kawę w filtrze i pozwól wodzie się przelać. Potem stopniowo dolewaj wody, tak aby jej poziom zawsze sięgał do połowu zaparzacza.

French Press – dla miłośników wyrazistych kaw

Jeżeli uwielbiasz popularną w Polsce mieloną kawę zalewaną wrzątkiem, ta z French Pressa na pewno szybko stanie się Twoja ulubioną. French Press składa się ze szklanego dzbanka i tłoka. Jak parzyć kawę w tym urządzeniu? Wsyp około 30 gramów grubo zmielonej kawy na dno dzbanka i zalej ją gorącą, przefiltrowaną wodą. Poziom wody powinien być równy poziomowi kawy. Pozwól ziarnom wchłonąć wodę, a potem wlej pozostałą wodę. Na początek zalecamy około pół litra wody na każde 30 gramów kawy. Im więcej kawy i mniej wody, tym intensywniejszy aromat i smak, a także większe pobudzenie. Po kilku minutach wciśnij tłok na samo dno… Kawa gotowa!

Jakie kawy warto przygotowywać we French Pressie? Najlepsza będzie świeża Arabica Single Origin. Z naszego sklepu z kawą koniecznie spróbuj kawy Jamnik, która jest idealna do alternatywnych metod parzenia. Ta świeżo palona kawa ziarnista to w 100% Arabica z Brazylii, Nikaragui i Kolumbii.