menu

Coffee Folks

Wszystko o kawie bezkofeinowej

Kiedy jesteśmy zmęczeni, często niemal odruchowo sięgamy po kubek czy filiżankę kawy, mając nadzieję, że napój doda nam upragnionej energii. Niestety, niektóre osoby nie mogą spożywać kofeiny, dlatego też powstała kawa pozbawiona tego składnika.

Produkcja kawy bezkofeinowej

Kawa bezkofeinowa produkowana jest z tych samych ziaren kakaowca, co kawa standardowa. Jednak w procesie produkcji kawa zostaje poddana procesowi dekofeinizacji, czyli pozbycia się z płynu substancji zwanej kofeiną. Istnieją cztery sposoby na pozbycie się kofeiny z kawy:

  • modyfikacja genetyczna;
  • użycie nadkrytycznego dwutlenku węgla;
  • wykorzystanie procesów wodnych;
  • użycie rozpuszczalników organicznych.

Tak powstała kawa nie zawiera kofeiny bądź posiada śladowe jej ilości, których organizm nie będzie w stanie wchłonąć do krwiobiegu. Proces dekofeinizacji nie wpływa na kolor, zapach czy smak kawy, ponieważ dochodzi do niego jeszcze przed paleniem ziaren.

Dla kogo powstała kawa bez kofeiny?

Dzięki nikłej bądź zerowej zawartości kofeiny, czarną kawę mogą pić praktycznie wszyscy, którzy nie mogą oprzeć się smakowi tego czarnego napoju. Kawa pozbawiona w swoim składzie kofeiny staje się bowiem odpowiednia dla:

  • kobiet w ciąży;
  • ludzi starszych;
  • dzieci;
  • osób uczulonych na kofeinę.

Jaki wpływ na zdrowie ma kawa bez kofeiny?

Brak kofeiny w kawie może okazać się korzystne dla zdrowia z wielu powodów. Po pierwsze, taka kawa zawiera przeciwutleniacze, które mają za zadanie redukować wolne rodniki. W związku z tym, spożywanie takiej kawy zmniejsza ryzyko zachorowań na niektóre choroby nowotworowe oraz cywilizacyjne, takie jak np. depresja. Po drugie, kawa bezkofeinowa dostarcza organizmowi substancje odżywcze, takie jak potas, witaminy z grupy B oraz magnez. Kawa pozbawiona kofeiny wpłynie korzystnie na pracę wątroby, a także pozwoli uniknąć cukrzycy typu 2.

Zwróć uwagę także na materac

Jeśli chcesz spać spokojnie i głęboko, oprócz zwrócenia uwagi na kawę, pomyśl także o wygodnym materacu, który dopasuje się do Twojego ciała. Odwiedź stronę http://sypialnia-materace.pl, a dowiesz się wszystkiego na temat wyboru podłoża do spania.