menu

Coffee Folks

Wpływ kawy na sen, samopoczucie oraz koncentrację

Wiele osób wprost uwielbia kawę. Nie bez powodu istnieją ludzie, którzy określają siebie mianem „kawoszy”. Niektórzy traktują picie czarnego napoju niemal jak rytułał, inni chcą po prostu dodać sobie nieco energii. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, zachęcamy do przeczytania tego artykułu, który uświadomi Ci, jaki wpływ na sen samopoczucie oraz koncentrację ma kawa.

Kawa nie tylko dla zmęczonych

Powszechnie przyjęło się stwierdzenie, mówiące o tym, że kawa zwiększa naszą energię. Nie jest to zdanie nieprawdziwe, ponieważ zawarta w tym napoju kofeina rzeczywiście pobudza nasz organizm do działania za sprawą blokowania wydzielania adenozyny, czyli substancji chemicznej, która wywołuje u nas senność. Przeprowadzone w ciągu wielu lat badania jednogłośnie wskazały, że kawa, oprócz zastrzyku energii, skraca np. czas reakcji potrzebny do podjęcia jakiegoś działania czy decyzji. Udowadniają to badania przeprowadzone z udziałem kierowców. Mężczyźni, którzy spożywali 200 mg kofeiny dziennie byli bardziej skupieni oraz rzadziej byli uczestnikami wypadków samochodowych podczas nocnej jazdy.

Samopoczucie

Depresja została określona mianem choroby cywilizacyjnej. Społeczeństwa XXI wieku coraz bardziej skarżą się na to schorzenie. W związku z tym, naukowcy szukają oparcia w nowych metodach. Okazuje się, że oprócz farmakologii oraz psychoterapii, ważną rolę w leczeniu depresji może odegrać właśnie kawa. Wszystko za sprawą polifenoli zawartych w tym napoju. Substancje te są bowiem dobroczynne dla naszego samopoczucia. Badania naukowe potwierdzają także, że picie kawy w odpowiednich odstępach (80 mg kofeiny co 4 godziny) korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne oraz nastrój. Należy jednak pamiętać o tym, aby ściśle pilnować dawek kofeiny, jakie dostarczamy do swojego organizmu. Zbyt dużo tej substancji może wywołać efekt przeciwny do zamierzonego – staniemy się podenerwowani oraz senni.

Koncentracja i pamięć

Przeprowadzone badania naukowe potwierdziły, że kofeina znacznie poprawia koncentrację oraz stymuluje pamięć. Według wielu eksperymentów, kawa polepsza koncentrowanie się na jednym i konkretnym bodźcu, łatwiej wyłapać błędy językowe, a także znacznie efektywniej skupiamy się na wykonywanej czynności. Podkreślić jednak należy, że maksymalna dzienna dawka kofeiny wynosi 400 mg. Nie należy przekroczyć wskazanej ilości, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na naszą pamięć, nastrój oraz witalność.

Materac jest niezwykle ważny

Jeśli chcesz przespać całą noc w komfortowych warunkach, na pewno wyklucz picie kawy na 4 godziny przed snem. Oprócz tego nie zapomnij także o materacu dopasowanym do Twojego ciała. Powinien być przede wszyskim odpowiednio twardy oraz szeroki. Aby dowiedzieć się więcej na temat różnych modeli, zajrzyj na http://materace-piankowe24.pl/.