menu

Coffee Folks

Owczarek niemiecki — jak „smakuje” życie z psem tej rasy?

Owczarki niemieckie to rasa, która powstała w Niemczech z krzyżówek innych ras owczarków. Historia rasy sięga początków XIX wieku, a mówimy o niej, dlatego, że owczarki niemieckie szybko stały się najpopularniejszymi psami pasterskim, a z czasem policyjnymi oraz towarzyszącymi. Po I wojnie światowej psy tej rasy rozpowszechniły się zarówno w Anglii, jak i w Stanach Zjednoczonych. Nasza kawa powstająca pod nazwą tej rasy to produkt z najwyższej półki, z upraw ekologicznych. Charakteryzuje się przyjemnym słodkawym posmakiem i pozostawia wyraziste kawowe wspomnienie. Można się nią delektować całymi dniami. Czy właśnie tak smakuje życie z prawdziwym owczarkiem niemieckim?

Owczarek niemiecki – wzorzec rasy

Według wzorca rasy owczarki to psy średniej wielkości, które mają zwartą sylwetkę, a ich wysokość w kłębie waha się od 55 do 65 cm. Samce są wyższe niż samice i cięższe niż suczki. Przewidywana waga dorosłej suczki to 20 do 32 kg. W przypadku samca waga waha się od 30 do 40 kg.

Charakterystyczne cechy wyglądu to:

 • proporcjonalna i klinowata głowa,
 • mocna i umięśniona szyja,
 • oczy w kształcie migdała,
 • nożycowy zgryz,
 • silny prosty i dobrze umięśniony grzbiet,
 • lekko wydłużony i opadający do poziomu zad,
 • średnio szeroka klatka piersiowa. 

Owczarki niemieckie hodowane są w odmianie krótkowłosej oraz długowłosej. W przypadku obydwu odmian umaszczenie jest czarne z podpaleniami w kolorach jasnoszarym, żółtym czy czerwonym. 

Włos owczarka niemieckiego powinien być w uogólnieniu gęsty, twardy i przylegający do skóry u psów krótkowłosych, a długi, miękki i nieprzylegający do skóry u psów długowłosych. Ogon owczarka pokryty jest gęstym, wiszącym włosiem. 

Owczarki niemieckie — charakter

Jakie są psy tej rasy? Owczarki niemieckie są inteligentne i energiczne. Należą do posłusznych i odważnych psów, które są mocno przywiązane do swoich opiekunów. Jest to rasa, która zdecydowanie lubi zabawy oraz aktywne spędzanie czasu. W przypadku owczarka tak, jak w przypadku wszystkich ras, zalecane jest szkolenie i odpowiednia socjalizacja już od pierwszych tygodni życia 

Owczarek niemiecki – zdrowie

U owczarków niemieckich spotyka się różne choroby uwarunkowane genetycznie. Najczęściej wymieniane są:

 • mielopatia zwyrodnieniowa,
 • karłowatość przysadkowa,
 • mutacja MDR1 powodujący nadwrażliwość na niektóre leki,
 • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.

Nie wszystkie choroby występują jednak u wszystkich osobników. Twój pies może być zupełnie zdrowy! Warto jednak włożyć odpowiednią ilość energii i wysiłku, by znaleźć rzetelną hodowlę. Dobrzy hodowcy wykonują swoim psom niezbędne badania i nie dopuszczają do rozrodu owczarków, które mogłyby przenieść choroby na swoje potomstwo.

Owczarek niemiecki – pielęgnacja

Opieka i pielęgnacja owczarka niemieckiego nie różni się zbytnio od czynności, które wykonuje się u wszystkich psów. Twój podopieczny będzie wymagał kontrolnej wizyty u lekarza weterynarii, szczepień, odrobaczeń oraz właściwej pielęgnacji sierści w postaci szczotkowania i kąpieli. Okazjonalne potrzebne będzie czyszczenie uszu oraz okolicy oczu. Co jakiś czas sprawdzaj także długość jego pazurów. Jeżeli pies nie będzie ich ścierał, należy je skrócić. Zwracaj uwagę, że psy mają też pazury zlokalizowane po wewnętrznej stronie łap wyżej niż pozostałe. Te pazury nie ulegają ścieraniu i należy je skracać regularnie co około 2-3 tygodnie. 

Owczarki niemieckie – żywienie i aktywność fizyczna

Tematy żywienia psów jest bardzo obszerny. W dużym uproszczeniu można zdecydować się na wybór:

 • karm gotowych (mokrych, półmokrych lub suchych),
 • żywienie dietą gotowaną,
 • podawanie diety surowej BARF.

Każda z nich ma swoje wady i zalety, a wybór należy dopasować do swoich możliwości zarówno finansowych, jak i czasowych. Podczas wyboru diety znaczenie ma także Twoja wiedza dotycząca zapotrzebowania żywieniowego psów. Dieta domowa oraz dieta BARF wymaga odpowiedniego zbilansowania i wprowadzania suplementacji. W przypadku wyboru karm gotowych otrzymujesz zwykle pełnoporcjowe receptury, które zapewniają Twojemu psu wszystkie niezbędne witaminy i minerały.

Co ważne, owczarki miewają dość wrażliwy przewód pokarmowy i mogą u nich występować niepożądane reakcje na pokarm. Zwracaj zatem uwagę na reakcję swojego pupila na określone produkty i sięgaj po dobre jakościowo karmy od sprawdzonych producentów 

Owczarki niemieckie – szkolenie i wychowanie

Razem ze swoim szczeniakiem wybierz się do psiego przedszkola. Zadbaj o socjalizację z ludźmi oraz innymi psami. Bardzo pomocne są wszystkie porady trenerów oraz behawiorystów. Nie bój się korzystać z ich pomocy. 

Owczarki niemieckie — cena

Szczenięta owczarka niemieckiego mogą kosztować około 4000-5000 złotych. Podczas zakupu szczeniaka nie warto jednak oszczędzać. Jeżeli pies będzie pochodził ze sprawdzonej i rzetelnej hodowli to będzie miał już książeczka zdrowia z pierwszymi zabiegami (takimi jak odrobaczenie czy szczepienie), może będzie już zaczipowany lub taki chip otrzymasz od hodowcy. Szczenięta zabezpieczone są także przeciwko pasożytom zewnętrznym i karmione dobrej jakości pożywieniem. Prawidłowa opieka i socjalizacja szczeniąt może wiązać się ze sporymi kosztami, dlatego cena zwierzęcia może być wysoka. Pamiętaj jednak, że zwiększasz swoje szanse na zdrowego i dobrze socjalizowanego pupila. 

Owczarek  niemiecki – dla kogo?

Zalety owczarków niemieckich

Owczarki niemieckie to psy, które przeznaczone są dla osób aktywnych, które będą miały dla niego czas. Dobrze odnajdą się w domach z ogródkiem i zwykle nie mają problemów w kontaktach z dziećmi. Zawsze jednak należy nadzorować zabawę psów z dziećmi i uczyć najmłodszych odpowiedniego podejścia i szacunku do czworonogów.

Wady owczarków niemieckich

Owczarków niemieckich nie polecamy osobom starszym, które nie mają możliwość zapewnienia psu odpowiedniej ilości ruchu. Nie jest to także pies wskazany dla tych osób, które dużo czasu spędzają w pracy czy w delegacjach.

Owczarek niemiecki jest wierny i zapatrzony w opiekuna. To inteligentny pies, który odda Ci swoje słodkie i dobre serce. Potrafi być jednak mocny i pełen energii jak kawa!