menu

Coffee Folks

Kofeina a sen

Jak powszechnie wiadomo, kofeina ma ogromny wpływ na działanie naszego organizmu, a co za tym idzie, również na to jak śpimy. Na przestrzeni wielu lat wykonano liczne badania naukowe, które potwierdziły, że ilość oraz pora, w której spożywamy kawę na znaczny wpływ na komfort snu. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Czy kawa szkodzi procesowi wypoczywania?

To pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Podkreślić trzeba, że kawa spożywana w odpowiednich ilościach oraz o odpowiedniej porze nie wpływa negatywnie ani na organizm, ani na sen. Co więcej, picie kawy może nieść za sobą pozytywne skutki, takie jak:

  • poprawa nastroju;
  • zwiększenie koncentracji;
  • dopływ dodatkowej energii;
  • chęć na dodatkową aktywność fizyczną.

Jeśli natomiast zauważasz u siebie trudność z zasypianiem lub utrzymaniem snu przez całą noc, uważnie przyjrzyj się temu, kiedy i ile kawy pijesz. Kofeina zawarta w kawie może stwarzać poważne trudności z procesem wypoczywania, jeśli zostaje wypita zbyt późno lub w zbyt dużej ilości. Aby uniknąć problemu ze snem, spożywać kawę w ilości 3-4 filiżanek dziennie, a ostatnią wypij w popołudnie. Jeśli wprowadzisz w swoje życie te zasady, z pewnością nie będziesz mierzyć się z problemami ze snem.

Czy istnieją skutki uboczne odstawienia kofeiny?

Możesz być spokojny, ponieważ odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Przeprowadzone w 2008 roku badanie wyraźnie wskazują, że osoby, które kategorycznie przestały spożywać kofeinę nie skarżyły się na żadne skutki uboczne, wynikające z kofeinowego „odwyku”. Co więcej, abstynencja od tej substancji sprawia, że badani spali spokojniej i dłużej. Nie narzekali na bezsenność czy płytki sen. Osoby, biorące udział w badaniu stwierdziły, że mają więcej energii, a także pijąc kawę bezkofeinową wciąż mają dużo energii w ciągu dnia. Nie zapominaj jednak, że wrażliwość na kofeinę jest bardzo indywidualną kwestią, ponieważ każdy z nas inaczej odczuwa jej działanie. W związku z tym, wpływ kofeiny na sen lub jego brak będzie wyglądał inaczej u poszczególnych osób.

Zwróć uwagę na materac

Miej na uwadzę fakt, że to również materac odpowiada za spokojny i komfortowy sen. Abyś mógł przespać całą noc w wygodnym miejscu, warto zastanowić się nad zakupem wysokiej jakości podłoża. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wykonanych z różnego typu materiałów oraz z odmiennym wypełnieniem. Twoim zadaniem jest określenie swoich potrzeb oraz stwierdzenie, czy wolisz materac twardy, czy może miękki. Jeżeli nie jesteś pewien, jak zacząć poszukiwania odpowiedniego modelu, odwiedź stronę http://materace-twarde.pl/, na której znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.