menu

Coffee Folks

Kiedy kawa nasila zmęczenie?

Kawa jest powszechnie uznawana za idealny sposób na pobudzenie, kiedy jesteśmy zmęczeni. Jednak wbrew naszym oczekiwaniom po wypiciu tego napoju często pojawia się senność i zmęczenie. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiadamy!

Działanie kawy

Aby móc mówić o kawie i jej właściwościach, musisz się najpierw dowiedzieć, jak ona właściwie działa. Otóż za pobudzenie odpowiedzialna jest kofeina w niej zawarta. Substancja ta przedostaje się do naszego krwiobiegu, gdzie następnie krąży, docierając do serca, przyspieszając jego pracę. Kolejnym działaniem kofeiny jest blokowanie produkcji adenozyny, czyli związku odpowiedzialnego za wysyłanie do mózgu sygnałów o zmęczeniu. To właśnie dlatego czujemy się senni. Kofeina zwalcza to zmęczenie, ograniczając produkcję tego związku.

Zmęczenie po kawie – dlaczego tak się dzieje?

Pijąc kawę oczekujemy spektakularnego efektu pobudzenia i zastrzyku energii. Czasami jednak, ku naszemu zaskoczeniu, wcale tak się nie dzieje. Co więcej, stajemy się wręcze jeszcze bardziej znużeni i rozleniwieni, niż byliśmy przedtem. Co powoduje takie działanie? Otóż niektórzy z nas posiadają przewagę andezyny, dlatego też trudno jest, aby kofeina zablokowała ich wytwarzanie w całości. Należy też wspomnieć o tym, że w miarę regularnego dostarczania organizmowi stałych dawek kofeiny, przyzwyczajamy się do jej działania. W konsekwencji, nasz organizm nie reaguje już tak wyraźnie na dostarczoną mu kofeinę.

Drzemka kofeinowa

Jeśli Twój organizm nie reaguje na wypicie kawy, może być także inne rozwiązanie takiego stanu rzeczy. W takim wypadku, warto połączyć kawę z drzemką. Taki pomysł na pierwszy rzut oka wydaje się co najmniej niedorzeczny. Wbrew pozorom, ma on jednak więcej sensu, niż sobie wyobrażasz. Przed snem warto zaparzyć sobie kubek czarnej, mocnej kawy ziarnistej. Następnie, nastaw budzik na 30 minut i po wypiciu kawy, połóż się spać na wyznaczony wcześniej czas. Gwarantujemy, że po obudzeniu się będziesz czuł się rześko. Ponadto będziesz miał więcej energii i chęci do działania. Wszystko za sprawą kofeiny i drzemki. Według ekspertów organizmowi ludzkiemu wystarczy 30 minut drzemki, aby zregenerować siły. Nie powinniśmy drzemać ani dłużej, ani krócej, ponieważ wstając, przerwiemy fazę snu i będziemy zmęczeni. Jeśli chodzi o kawę, to kofeina w niej zawarta potrzebuje właśnie 30 minut, aby całkowicie przeniknąć do krwiobiegu. Dlatego właśnie kawowe drzemki są znacznie bardziej efektowne niż sam sen lub kubek tego napoju.

Materac jest równie istotny

Jeśli chcesz zapewnić sobie zdrowy, komfortowy sen, zadbaj o odpowiednie podłoże. Wybierz materac, który spełni Twoje oczekiwania i będzie dobrze dopasowany do Twojej sylwetki. Aby rozeznać się w temacie różnych modeli, odwiedź http://materac-ortopedyczny.pl/.