menu

Coffee Folks

Jesteś senny po wypiciu kawy? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje

Kiedy jesteśmy zmęczeni, sięgamy po kawę lub napój energetyczny w nadziei, że substancje w nich zawarte dodadzą nam prawdziwy zastrzyk energii. Często jednak tak się nie dzieje. Co więcej, stajemy się wręcz jeszcze bardziej senni, niż byliśmy przedtem. Dlaczego tak się dzieje? Zapoznaj się z naszym artykułem, a poznasz odpowiedź.

Jak działa kawa?

Aby zrozumieć, dlaczego czujesz się senny po wypiciu kubka czarnej kawy, musisz wiedzieć jak ona w ogóle działa. Otóż w kawie zawarta jest kofeina. Jest to substancja psychoaktywna, która oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i pobudza do działania, niwelując uczucie zmęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. To właśnie ona odpowiada za poszukiwane przez nas pobudzenie. Aby jednak kofeina zaczęła działać, potrzebuje ok. 30 minut, aby osiągnąć pełne stężenie we krwi. Działanie kofeiny polega na blokowaniu receptorów adenozyny, czyli składnika, który nagromadzony w mózgu jest odbierany jako zmęczenie. Tym samym, zwiększa się wydzielanie adrenaliny, dopaminy oraz serotoniny, które wspomagają pracę mózgu. Zwiększa się także poziom koncentracji, a dzięki temu możemy pracować efektywniej i dłużej. Efekt ten utrzymywać się będzie przez kilka godzin.

Dlaczego czujesz się senny po wypiciu kawy?

Niestety, badania wykazały, że regularne spożywanie kofeiny powoduje wzrost produkcji adenozyny. To oznacza, że mózg zostaje dosłownie zasypany informacjami o tym, że ciało wymaga pobudzenia, ponieważ spadają mu siły witalne. W wyniku takiego procesu, kofeina dostarczona do organizmu nie jest w stanie zablokować adenozyny, która wytwarzana jest w nadmiernych ilościach, przez co skutek picia kawy jest odwrotny do zamierzonego – coraz bardziej chce nam się spać. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny może być cukier, który dodajesz do napoju. Co prawda, daje on zastrzyk energii, ale tylko na krótką chwilę. Po tym czasie, znów czujesz się zmęczony. Podobnie, pobudzające działanie kofeiny może zaburzać obfity posiłek.

Jak zwiększyć energię po wypiciu kawy?

Jeśli czujesz, że kawa nie działa już na Ciebie pobudzająco, a wręcz po jej wypiciu marzysz o drzemce, nie łącz picia kawy z posiłkami z wysoką dawką węglowodanów – ważne jest, aby zrezygnować z kawy z dodatkiem cukru lub kawałka ciasta. Pamiętaj także o tym, aby nie pić kawy o późnej porze – im wcześniej przed snem sięgniesz po kawę, tym gorzej dla Twojego wypoczynku. Ostatnią kawę wypij co najmniej na 5-6 godzin przed pójściem do łóżka.

Materac kluczem do komfortowego snu

Podłoże, na którym śpisz ma takie samo znaczenie, co ilość kawy spożytej przed snem. W związku z tym, postaw na materac wysokiej jakości, który będzie dopasowany do Twojego ciała. Aby znaleźć odpowiedni model, odwiedź stronę http://ortopedyczny-materac.pl/.