menu

Coffee Folks

Ile filiżanek kawy dziennie można wypić, aby spać spokojnie?

Wiele osób w przypadku nagłego spadku energii posiłkuje się napojami energetycznymi lub najczęściej kawą. Nieraz zdarza nam się wypić nawet kilka kubków lub filiżanek. Czy jednak taka ilość kofeiny może zaszkodzić? Ile filiżanek dziennie można wypić, aby zapewnić sobie spokojny sen? Odpowiedź poznasz w tym tekście.

Kawa może zaburzyć sen

Należy przede wszystkim pamiętać, aby nie przesadzić z ilością kawy. Zawarta w niej kofeina spożyta w nadmiarze może przyczyniać się do chorób serca, podwyższenia ciśnienia, a przede wszystkim – wywoływać bezsenność. Picie dużej ilości kawy może zwiększać ryzyko choroby serca o 22%. Takie liczby są poważne, dlatego powinieneś zwrócić uwagę na to, ile kawy pijesz w ciągu dnia.

Ile filiżanek dziennie można pić?

Z biegiem czasu pojawiały się różne sugestie na temat optymalnej ilości spożywanej kawy. Dzięki przeprowadzonym badaniom, eksperci stwierdzili jednak, że kawa pozytywnie wpływa na ludzki organizm – oczywiście pod warunkiem, że pijemy ją rozsądnie i w ściśle określonych ilościach. Naukowcy twierdzą, że dzienna porcja kofeiny, którą możemy spożyć wynosi 400 mg. W związku z tym, śmiało możemy wypić nawet do 5-ciu filiżanek kawy. Miej jednak na uwadze, że optymalna ilość to 3-5 kubków. Takie ilości odradza się jednak kobietom w ciąży. Według ekspertów, mogą one pić jedynie połowę tej ilości.

Kiedy sięgać po kawę?

Jesteśmy przyzwyczajeni, aby kawę pić jeszcze przed śniadaniem, najlepiej zaraz po wybudzeniu się. Naukowcy jednak podkreślają, że jest to błąd, ponieważ spożyta przed pierwszym posiłkiem może utrudnić organizmowi kontrolę poziomu glukozy we krwi. Eksperci sugerują więc, żeby napój wypić po zjedzonym śniadaniu. W ten sposób zapewnimy sobie prawidłową pracę całego organizmu.

Jakie substancje zawiera kawa?

Nie zapominaj, że kawa to nie tylko kofeina. Owszem, jest ona głównym składnikiem tego napoju, ale nie jedynym. Na smak i aromat kawy wpływają także inne substancje, takie jak: kwas chlorogenowy, kwas kawowy oraz kwas chinowy. Wymienione substancje są tak zwanymi antyoksydantami, które określane są mianem naturalnym przeciwutleniaczy. Ich działanie polega na wydalaniu z organizmu wolnych rodników. Dzięki temu procesowi wolniej się starzejemy oraz jesteśmy mniej narażeni na rozwój komórek rakowych.

Materac także ma znaczenie

Świadome picie kawy w odpowiednich ilościach to dobry krok do utrzymania spokojnego snu. Pamiętaj jednak, że potrzebujesz także wygodnego materaca, który będzie idealnie dopasowany do Twojego ciała. W decyzji może pomóc Ci strona http://sprezynowe-materace.pl/, na której znajdziesz mnóstwo informacji.