menu

Coffee Folks

Czym jest turbodrzemka i czy naprawdę pomaga?

Istnieją różne sposoby na radzenie sobie ze zmęczeniem w ciągu dnia. Jedni wolą wypić mocną kawę, inni sięgną po napój energetyczny, a jeszcze inni zdecydują się na krótką drzemkę. W tym artykule skupiamy się na tym ostatnim z wymienionych sposobów. Czym zatem jest turbodrzemka i czy w ogólne pomaga?

Turbodrzemka – co to takiego?

Mianem turbodrzemki nie określa się zwyczajnego „przycięcia komara”, ale raczej krótki sen, poprzedzony wypiciem porcji kawy. Kluczową rolę odgrywa tutaj nie tyle sama kawa, co adenozyna, która wytwarzana jest przez nasz mózg. Jest to substancja chemiczna, która odpowiada za wywoływanie senności. W trakcie snu, poziom jej poziom znacznie maleje dzięki czemu zachodzi proces regeneracji organizmu. Tutaj pojawia się kwestia kawy i kofeiny. Otóż kofeina jest substancją, która bezpośrednio wpływa na niwelowanie skutków powodowanych przez adenozynę. W skrócie, kofeina blokuje jej uwalnianie do mózgu, hamując w ten sposób narastające uczucie zmęczenia.

Jak poddać się turbodrzemce?

Aby poczuć nagły zastrzyk energii, należy wypić kubek czarnej, mocnej kawy, a następnie położyć się do łóżka na ok. 30 minut. Tyle bowiem czasu potrzebuje kofeina, aby uwolnić się na naszego krwiobiegu. Później wędruje ona do mózgu, gdzie ostatecznie blokuje wytwarzanie adenozyny. Należy także pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie przekraczać wspomnianych 30 minut. Jeśli to zrobimy, będziemy czuć się jeszcze bardziej senni, a także rozleniwieni. Organizm człowieka potrzebuje bowiem jedynie 30-minutowej drzemki, aby zregenerować siły.

Czy turbodrzemka naprawdę działa?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie tak! W różnych częściach świata przeprowadzonych zostało wiele badań na temat kawowych drzemek. Eksperymenty wykonane przez Japońskich naukowców dowiodły, że turbodrzemka poprawia pamięć znacznie bardziej niż tradycyjne długie drzemki. Dodatkowym odkryciem mogą pochwalić się naukowcy z Ohio, którzy zwrócili uwagę, że turbodrzemka stosowana przy niedoborze snu przez 24 godziny na dobę potrafi zregenerować znacznie efektywniej niż zwykła drzemka lub sama kawa. Aby jednak taka kawowa drzemka działała, należy zwrócić uwagę na jakość oraz typ wypitej kawy. Koniecznie przygotuj sobie kawę ziarnistą i przestrzegaj wspomnianych wyżej 30 minut snu. Przed położeniem się, zaparz kawę, następnie wypij ją i nastaw budzik na 30 minut. Po upływie tego czasu, możesz być pewien, że obudzisz się bardziej zregenerowany i gotowy na kolejne wyzwania, które czekają na Ciebie tego dnia.

Turbodrzemka na wygodnym materacu

Wspomnieć należy także o podłożu, na którym śpisz. Aby kawowa drzemka przyniosła oczekiwane efekty, zaopatrz się w wysokiej jakości materac, który spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj, aby wybrać model dopasowujący się do budowy Twojego ciała. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, wejdź na http://twoja-sypialnia.pl/.