menu

Coffee Folks

Czy powinniśmy pić kawę przed snem?

Wielu z nas sięga po filiżankę lub kubek kawy tuż przed snem. Robimy to, często nie zdając sobie sprawy ze skutków, jakie ciągnie to za sobą. W tym artykule podpowiadamy, czy w ogóle powinniśmy spożywać kawę przed położeniem się do łóżka.

Działanie kawy

Jak powszechnie wiadomo, kawa zawiera dużą dawkę kofeiny. Jest to substancja z rodzaju psychoaktywnych, które pobudzają nasz organizm, przyspieszając pracę neuroprzekaźników. W związku z tym, po wypiciu nawet niewielkiej ilości kawy, polepsza się nasza koncentracja, dostajemy tak zwanego „energicznego kopa” oraz jesteśmy bardziej aktywni. Pamiętać należy jednak, że kofeina uwalnia się do organizmu po upływie ok. 30 minut.

Skutki picia kawy przed snem

Po wypiciu filiżanki kawy w naszym organizmie rozpoczyna się proces rozkładania kofeiny. Każdy z nas potrzebuje innego czasu, aby całkowicie pozbyć się jej z krwiobiegu, jednak przeważnie dla przeciętnego człowieka czas ten wynosi ok. 4 godziny. Czas może się znacznie wydłużyć, jeśli jesteś osobą o wolnym metabolizmem. Jeśli wypijesz kawę o zawartości 100 mg kofeiny, to po upływie 4 godzin, w krwiobiegu wciąż pozostanie przynajmniej jej połowa. Kiedy miną kolejne 4 godziny, w organizmie wciąż zostanie 25 mg i tak dalej, i tak dalej. Jeśli wypijasz kawę zbyt późno, może mieć to wyraźny wpływ na jakość snu, ponieważ przeprowadzone badania udowodniły, że ludzkie komórki wystawione na działanie kofeiny mogą zostać zmienione jeśli chodzi o zegar biologiczny. Kofeina ma także niebagatelny wpływ na pracę serca, gdyż przyspiesza jego aktywność.

Kiedy więc warto wypić ostatnią porcję kawy?

Mając na uwadzę powyższe wnioski, warto zastanowić się nad porą, o której spożywamy czarny napój. Zasadniczo, najlepsza pora na spożycie ostatniej filiżanki kawy to co najmniej 6 godzin przed snem. Jeśli natomiast chcesz uniknąć wyżej wymienionych skutków picia kawy, najlepiej będzie zrezygnować ze spożywania napoju już wczesnym popołudniem. Pamiętaj jednak, że każdy organizm reaguje inaczej. W związku z tym, warto eksperymentować, aby znaleźć złoty środek i poznać, jak Twój organizm reaguje na spożycie kawy przed snem. Dzięki temu z pewnością znajdziesz odpowiednią dla Ciebie porę na wypicie ostatniej porcji kawy na dzień.

Materac

Chcąc zapewnić sobie głęboki sen, nie zapominaj o wyborze odpowiedniego materaca. Decydując się na nowy model, zwróć uwagę na poziom jego twardości, wysokości i oczywiście szerokość. Wypełnienie również ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki niemu materac dopasowuje się do kształtu Twojego ciała. W ten sposób możesz spać spokojnie bez uczucia dyskomfortu. Aby dowiedzieć się więcej na temat materaców, odwiedź stronę http://nawierzchniowe-materace.pl/.