Znacie już nasze kawy? Mops, którego ziarno jest poddane zabiegowi monsunowania charakteryzuje się słodko-gorzkim posmakiem. W smaku tej kawy dają się wyczuć prażone orzechy, czekolada, aromaty dymu i przypraw korzennych. Czy takie słodko-gorzkie posmaki ma także życie z prawdziwym mopsem? Sprawdzamy to!
Mops — wzorzec rasy
Według wzorca rasy mopsy charakteryzują się następującymi cechami:
• zawartą budową ciała,
• okrągłą głową,
• czarnym nosem,
• lekko łukowatą szyją,
• wysoko osadzonym ogonem.
Mops waży od 6 do 8 kilogramów i ma krótką sierść. Najpopularniejsze odcienie to srebrna, brzoskwiniowa, płowa i czarna.
Mops – charakter
Mops należy do grupy psów do towarzystwa. Takie rasy zostały stworzone w celu spędzania czasu z ludźmi. Psy towarzyszące to doskonali przyjaciele, u których łańcuch łowiecki został maksymalnie wygaszony. Mopsy wykazują zatem małe zainteresowanie innymi zwierzętami oraz samym polowaniem. Te małe psy mają jednak swoje potrzeby i wymagają dawki odpowiedniej aktywności.
Nie traktuj mopsa jak maskotki. Twój pies to nie pluszowy miś, nie możesz brać go na ręce i przestawiać z miejsca na miejsce zawsze wtedy, kiedy masz na to ochotę. Mopsy to takie same psy jak inne rasy. Chcą zatem poczucia bezpieczeństwa oraz poszanowania strefy osobistej. Pamiętaj także, że każdy mops i inny pies powinien przejść przez podstawowe szkolenie i nauczyć się kilku przydatnych komend. Mopsy potrafią być czasem całkiem uparte!
Mops – zdrowie
Mopsy należą do ras brachycefalicznych. Oznacza to, że mogą chorować na tzw. syndrom brachycefaliczny. Co to jest? Nie musisz znać weterynaryjnych szczegółów, ale jako opiekun musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę.
U mopsów mogą wystąpić takie problemy jak:
• zwężone nozdrza,
• zapadnięcie krtani,
• przerost podniebienia miękkiego,
• wynicowane kieszonki krtaniowe oraz niedorozwój tchawicy.
Musisz reagować, gdy Twój pies:
• charczy,
• chrapie,
• kaszle,
• ma świszczący oddech,
• często wymiotuje,
• krztusi się przy jedzeniu lub piciu,
• ma nawracające stany zapalne układu oddechowego.
Takie zwierzę musi przebywać pod kontrolą lekarzy weterynarii, a czasem także przejść przez zabieg operacyjny.
Pamiętaj także, że o mopsa należy dbać regularnie. Ważne są szczepienia, zabezpieczanie psa przeciwko kleszczom oraz odrobaczenia i badania kału.
Mopsy – pielęgnacja
U swojego mopsa pamiętaj o:
• skracaniu pazurów,
• myciu zębów,
• oczyszczeniu okolicy oczu,
• sprawdzaniu stanu jego uszu.
W okresie wiosenno-letnim oraz wczesną jesienią zabezpieczaj psa przeciwko kleszczom!
Kąpiele mopsów są wskazane, gdy psy się pobrudzą. Po spacerze nawet w błocie nie zawsze konieczne jest kąpanie całego czworonoga. Jeżeli nie jest to potrzebne, skup się na umyciu samych łap.
Mopsy – żywienie
Tak jak każdego psa, mopsa możesz żywić albo karmą gotową, albo tym, co przygotujesz mu w domu. Karmy dzielimy na suche, mokre oraz półwilgotne. Twój mops z pewnością pokocha mokrą karmę, która jest aromatyczna i smakowita. Nic nie stoi na przeszkodzie, by psiak jadł także suchą karmę dobrej jakości.
A co z dietą domową? Pamiętaj, że nie polega ona na podawaniu psu resztek ze stołu. Decydując się na gotowanie dla psa, musisz przygotować posiłki bez przypraw oraz produktów szkodliwych dla psów. Pamiętaj także o ich bilansowaniu.
Do wyboru jest również karmienie psa surowym mięsem. Nie można podawać jednak tylko mięsa. Dieta BARF opiera się także na małym dodatku warzyw, owoców, czy jajek. Ważne są także suplementy. Jeżeli chcesz wprowadzać taką dietę, skonsultuj się z dietetykiem weterynaryjnym, który ma doświadczenie z układaniem diety BARF.
Mopsy – wychowanie i szkolenie
Mopsy wydają się towarzyskie i bardzo „maskotkowate”. Nie zmienia to faktu, że powinny przejść prawidłową socjalizację oraz szkolenie. Będzie wiele sytuacji, gdy przydadzą Ci się podstawowe komendy, jak zostaw, czy zostań, a także przywoływanie psa.
Do wyboru masz samodzielną pracę z psem, ale warto zaufać także specjalistom i zapisać się z małym mopsem do psiego przedszkola.
Mops – cena
Szczeniak rasy mops to koszt około 5000 złotych. Pamiętaj jednak, że niska cena nie powinna grać pierwszych skrzypiec podczas podejmowania decyzji. Zawsze sprawdzaj hodowlę, z której bierzesz przyszłego pupila, żeby mieć pewność, że piesek pochodzi z miejsc, w którym zwierzęta otrzymują należytą opiekę.
Dobry hodowca dba o swoje psy i ich szczeniaki. Myśli o dobrym żywieniu, socjalizacji oraz niezbędnych badaniach, oraz zabiegach profilaktycznych. Szczeniak z takiego miejsca będzie z dużym prawdopodobieństwem zdrowy i szczęśliwy. A adopcja? To także świetny pomysł. Warto ją rozważyć, gdy masz taką możliwość!
Mops – dla kogo?
Zalety mopsów
Mops będzie idealnym kompanem dla osoby, która chce mieć pupila, ale nie czuje potrzeby trenowania psich sportów czy spędzania czasu psem podczas kilkukilometrowych wycieczek. Mopsy radzą sobie w miastach. Są psami, które są odpowiednie dla rodzin oraz niektórych seniorów.
Wady mopsów
Pamiętaj, że pies może nie być dobrym pomysłem, jeżeli spędzasz dużo czasu poza domem, gdy nie możesz zabierać ze sobą swojego pupila. Mops nie będzie także odpowiedni dla osób planujących uprawianie sportów z psem.
Kawowego Mopsa polecamy zdecydowanie jako klasyczne espresso. A życie z prawdziwym psem? Może smakować pełną słodyczą, jeśli zadbasz o wspomniane w tekście szczegóły.