menu

Coffee Folks

Labrador retriever – jak “smakuje” życie z psem tej rasy?

Labrador retriever to rasa przypisana do jednej z naszych kaw. Jej smak jest pełen zdecydowanej słodyczy. Kawa charakteryzuje się doskonałym balansem między posmakami czekolady i orzechów. Jak wygląda sprawa z czworonogiem? Sprawdzamy dla Was, jak smakuje życie z prawdziwym labrador retrieverem!

1.  Labrador – wzorzec rasy

Jak wygląda rasowy labrador retriever? Ma kilka kluczowych cech:

  • obszerna i wyraźnie zarysowana czaszka,
  • szeroki nos,
  • mocna kufa,
  • brązowe lub orzechowe oczy,
  • mocna i silna szyja,
  • szeroka i głęboka klatka piersiowa,
  • gruby u nasady ogon,
  • okragłe i zwarte łapy.

Psy tej rasy są czarne, wątrobiane (czekoladowe) lub żółte. Co ważne, kolor żółty obejmuje różne odcienie od barwy jasnokremowej po rudą.

Dorosły pies ma 56-57 cm w kłębie, a suczka jest jedynie o 2-3 cm niższa. Prawidłowa waga tych psów waha się od 29 do 37 kg. Pamiętaj jednak, by nie tylko ważyć pupila, ale także oceniać jego kondycję w skali BSC. Takie połączenie pozwala na łatwiejsze wykrycie problemów z nadwagą.

Labrador retriever – jaki ma charakter?

Labrador retriever to pies należący do grupy zwierząt myśliwskich. Oznacza to, że lubi współpracę z człowiekiem, ale jednocześnie uwielbia samodzielne eksplorowanie terenu. Chcąc zapewnić labradorowi to, czego potrzebuje, musisz pomyśleć o odpowiedniej dawce aktywności. Jako rasa labradory potrzebują zarówno treningów z opiekunem, jak i zabaw np. w formie węszenia.

Przygotowując się na zakup tego łagodnego, ale skorego do zabawy czworonoga, zaopatrz się w zabawki oraz matę węchową. Pamiętaj, że wiele labradorów uwielbia wodę. Jeżeli masz taką możliwość, możesz mu zatem zaproponować także aktywność w formie pływania.

Labrador retriever– zdrowie

Wizyty u lekarza weterynarii czekają Cię zarówno ze szczeniakiem, jak i z dorosłym psem. Nie, nie dlatego, że labradory są chorowite! Każdy pies powinien regularnie pojawiać się w gabinecie weterynaryjnym na:

  • szczepienia,
  • odrobaczenie,
  • kontrolę stomatologiczną,
  • ocenę stanu odżywienia,
  • badania profilaktyczne.

Minimum raz w roku zdecyduj się na wykonanie rutynowych badań krwi obejmujących morfologię oraz biochemię. Ilość oznaczeń pomoże Ci dopasować lekarz weterynarii Twojego pupila.

U labrador retrieverów zdarzają się przypadki dysplazji stawów biodrowych lub stawu łokciowego. Choroba w dużej mierze uwarunkowana jest genetycznie, ale ogromną rolę odgrywa środowisko oraz zachowanie opiekuna. Nie pozwalaj swojemu szczeniakowi na nadmierną aktywność zbyt wcześnie. Zwracaj uwagę, by Twój pies nie zrywał się nagle do biegu i nie bawił się na śliskiej nawierzchni. Pozwoli to przynajmniej częściowo unikać mikrourazów w jego stawach.

Labrador – jak wygląda pielęgnacja?

Pielęgnacja labrador retrievera nie jest skomplikowana. Jak każdy pies, Twój pupil będzie wymagał:

  • skracania pazurów,
  • czyszczenia uszu,
  • kąpieli,
  • czyszczenia okolicy oczu,
  • mycia zębów.

Wiele z tych czynności nie jest koniecznych na co dzień. Przykładowo, uszy lub oczy psa oczyszczamy, gdy zaistnieje taka potrzeba. Warto jednak pamiętać o regularnym myciu psich zębów. Może nie być to łatwe, ale prawidłowo oswojony z tą czynnością szczeniak wyrośnie na spokojnego podczas mycia zębów dorosłego psa.

Labrador– żywienie i aktywność fizyczna

Głównym problemem większości labrador retrieverów jest obecnie nadwaga lub otyłość. Według statystyk nawet ponad 50% populacji czworonogów boryka się z tym problemem. Niektórzy badacze wskazują jednak, że u rasy jaką są labradory otyłość oraz nadmierny apetyt mogą być uwarunkowane mutacją w ich genach.

Pamiętaj, że Twój pies będzie potrzebował ruchu oraz zbilansowanej diety. To, ile kalorii potrzebuje można wyliczyć z dość prostych wzorów. Możesz także pójść “na skróty” i skorzystać z kalkulatorów online, które są dostępne na wielu stronach internetowych. Znając zapotrzebowanie na kalorie, możesz lepiej dopasować ilość karmy.

Ile razy dziennie powinien jeść labrador retriever? Jeszcze do niedawna mówiono, że psom wystarczy jeden posiłek dziennie, ale dla Twojego pupila o wiele lepszym rozwiązaniem będą minimum dwa posiłki dziennie. W ten sposób unika się nadmiernego obciążenia przewodu pokarmowego psa oraz przynajmniej częściowo ogranicza się ryzyko skrętu żołądka.

Czym karmić labradora? Wybór należy do Ciebie! Zastanów się, który ze sposobów żywienia pasuje do Twojego stylu życia oraz możliwości finansowych. Do wyboru masz:

  • gotowe karmy suche,
  • gotowe karmy mokre,
  • dietę domową (gotowaną),
  • dietę BARF.

Każda z nich będzie miała swoje plusy i minusy. Warto im się przyjrzeć i dokonać wyboru “na stałe”. W przypadku psów niewskazane są częste zmiany karm, a tym bardziej całkowite zmiany sposobu żywienia.

Labrador – szkolenie i wychowanie

Jednym z pierwszych skojarzeń z ladrador retrieverem jest praca psa przewodnika, prawda? Rasa ma duże predyspozycje do tego rodzaju współpracy z ludźmi, ponieważ jej przedstawiciele potrafią pracować w tzw. trybie stand-by i być w ciągłej gotowości do działania. Labrador umie pracować nawet 8-10 godzin dziennie, o ile człowiek zadba o jego naturalne potrzeby, czyli np. węszenie, bieganie i zabawę.

Podczas szkolenia labrador retrievera (oraz z każdego innego psa) jednym z najlepszych rozwiązań jest metoda nauczania poprzez kształtowanie jego zachowań. Jest to metoda, w której informujemy czworonoga, że zbliża się “do celu”, czyli takiego zachowania, które chcemy uzyskać. Podczas kształtowania psich zachowań nie może zabraknąć pozytywnych sygnałów, czyli nagród. Pamiętaj, że czasem potrzeba wielu małych kroków. Twoje oczekiwania powinny zwiększać się stopniowo wraz z ilością wykonywanych ćwiczeń. Każdy etap nauki poszczególnych zachowań wymaga od kilku do kilkunastu powtórek, które należy podzielić na stosunkowo mało wymagające sesje. Ich długość dobieraj indywidualnie do swojego psa. Zwróć uwagę, że znani trenerze zachęcają, by aranżować środowisko i miejsce wydawania nagrody tak, by zachowanie, które chcemy uzyskać u psa, było pierwszą czynnością, którą wykona. Zwiększamy w ten sposób możliwość odniesienia sukcesu podczas danej sesji i zmniejszamy frustracje czworonoga.

Labrador – cena i podstawy wyboru szczeniaka

Zacznijmy od tego, ile kosztuje szczeniak labradora. Jest to zależne m.in. od hodowli, ale ceny wahają się w zakresie 3000-6000 złotych. Wybierając szczeniaka, nie oszczędzaj. Sprawdzona hodowla to gwarancja prawidłowego żywienia, profilaktyki zdrowotnej oraz socjalizacji już od pierwszych chwil życia szczeniaka. Nie chcesz kupować psa z rodowodem? Nie wspieraj pseudohodowli! Możesz poszukać psa do adopcji. Wiele organizacji ratuje psy w typie labrador retrievera, a ogłoszenia pojawiają się także na lokalnych grupach.

Pamiętaj, że dobra hodowla to taka, która wykonuje psom niezbędne badania, pozwala na odwiedzenie szczeniąt w miejscu hodowli i dająca nowym opiekunom książeczkę zdrowia wraz z potwierdzeniem pierwszych zabiegów profilaktycznych, jak odrobaczenia oraz szczepienie. Wiele piesków jest już także zachipowanych.

Labrador – dla kogo?

Zalety labrador retrievera

Labrador retriever to pies, który świetnie sprawdzi się dla osób lubiących aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Będzie zachwycony wyprawami na łąki, w góry, czy do parku. Psy tej rasy mogą być doskonałym uzupełnieniem rodzin z dziećmi, o ile wszyscy domownicy szanują psie potrzeby.

Wady labrador retrievera

Czy czuły i oddany opiekunom pies może mieć wady? Cóż, jego zalety bywają też wadami. Wiele zależy od opiekuna. Duża potrzeba współpracy z ludźmi oraz aktywność psów tej rasy nie spotka się z uznaniem osób, które sporo czasu spędzają poza domem i nie lubią zbyt dużo przebywać na świeżym powietrzu. Labrador retriever może być także zbyt wymagający m.in. dla osób starszych.

Podsumowując, życie z labrador retrieverem może być słodkie i intensywne jak nasza kawa! Ten pies może zapewnić Ci mnóstwo radości i zabawy, która zakończy się czułym położeniem głowy na Twoich kolanach. A kiedy Twój zmęczony pupil zaśnie w legowisku, sięgnij po kolejną filiżankę aromatycznego “Labrador retrievera” od Coffe Folks.