Historia kawy to nie tylko “suche fakty”, ale i całkiem ciekawe legendy. Czy znasz je wszystkie? A może nie słyszałeś ani jednej? Mamy dla Ciebie kilka opowieści o czarnym i aromatycznym napoju.
Pierwszą legendą dotyczącą kawy, którą chcemy wspomnieć, jest historia arabskiego pasterza Kaldiego. Około 850 r. n.e. Kaldi miał skosztować jagód z zielonego krzewu, którym karmiły się wypasane przez niego kozy. Odczuwając radość po ich zjedzeniu, ogłosił światu swoje odkrycie. Nie jest to jednak jedyna wersja opowieści o Kaldim. W niektórych przekazach pasterz miał się udać po poradę do mnichów, którzy odkryli co jedzą zwierzęta. Nie zasmakowało im to jednak, dlatego fragmenty wrzucili do ogniska. Po chwili poczuli bardzo przyjemny zapach. Po wyciągnięciu ziaren z ognia, postanowili je ugotować, a powstały napój uznali za dar, który pozwalał im spędzać długie godziny na modlitwie i medytacji bez snu.
Inna opowieść mówi, że jemeński mistyku Ghothul Akbar Nooruddin Abu al-Hasan al-Shadhili podróżował po Etiopii, gdzie zaobserwował ptaki o niezwykłej żywotności. Skojarzył, że zwierzęta zjadają pewne jagody. Spróbował ich i poczuł tę samą energię.
Kolejna legenda wspomina o uczniu szejka. Omar został kiedyś wygnany do pustynnej jaskini w pobliżu Ousab i próbując przeżyć, spróbował jagód z jakiegoś krzewu. Stwierdził, że są gorzkie, dlatego spróbował upiec ziarna. Niestety prażenie sprawiło, że stały się twarde. Omar ugotował prażone ziarna, próbując je zmiękczyć i w ten sposób zrobił pachnący, brązowy napój. Omar wypił płyn i poczuł nową energię. Wiadomość o „cudownym leku” dotarła do szejka, a Omar został wezwany do powrotu na dwór.
Co ciekawe, legenda o Omarze ma także zupełnie inną wersję! Mowa o opowieści o mnichu, który uleczył córkę króla. Nieszczęśnik zakochał się w księżniczce, ale jej ojciec nie chciał oddać ręki swojej córki biedakowi. W trakcie modlitwy o pomoc ukazał mu się ptak, który zaprowadził go do kawowca. Omar zaczął przyrządzać napój i częstować nim podróżnych. Wieść o tym szybko dotarła do króla, a ten postanowił oddać Omarowi swoją córką w zamian za ujawnienie sekretu dodającego energii wywaru.
To legendy, a co z faktami? W klasztorach sufickich w Jemenie w południowej Arabii znaleziono pierwsze wiarygodne dowody picia kawy lub przynajmniej znajomości drzewa kawowego. Wiemy, że kawa dotarła z Mokki, miasta portowego na wybrzeżu Morza Czerwonego w Jemenie, do Egiptu i Afryki Północnej, a stamtąd na Bliski Wschód, Persję i Turcję. Stamtąd trafiła m.in. do Włoch.
Początkowo w krajach arabskich kawa została uzna za napój za odurzający, a co za tym idzie zabroniony przez Koran. Pomimo groźby kary, picie kawy stosunkowo szybko rozprzestrzeniło się wśród ludzi. Kawa trafiała do jednego kraju po drugim w XVI i XVII wieku, a pod koniec XVII wieku kawiarnie zaczęły rozkwitać w całej Wielkiej Brytanii oraz koloniach brytyjskich.