RODOWÓD KAWY

TOŻSAMOŚĆ ZIARNA

Czy wiesz, że kawa należy do rodziny roślin kwitnących zwanej Rubiaceae? W obrębie tej rodziny można znaleźć ponad pięćset rodzajów (grupa biologiczna, na którą dzieli się dana rodzina) i około sześć tysięcy gatunków. Jednym z nich jest ziarno, które uwielbiamy - kawa (Coffea w terminologii naukowej)! Chociaż botanicy uważają, że wszystkie rośliny rodzące nasiona z rodziny Rubiaceae są roślinami kawowymi, kawy, które pijemy, należą głównie do dwóch gatunków - Arabica i Canephora, znanej również jako Robusta. W ten sposób dochodzimy do różnicy między ziarnami Arabiki a ziarnami Robusty.

 


Ziarna Arabiki a ziarna Robusty

Arabika ma dwie główne odmiany, Typica i Bourbon. W Canephora, pijemy odmianę zwaną Robusta. Dlatego też termin Robusta jest ogólnie używany dla całej tej odmiany kawy. W efekcie, ziarna kawy zostały podzielone na dwa główne rodzaje - Arabica i Robusta. Główna różnica, poza tym, że są to różne gatunki z tej samej rodziny roślin, sprowadza się do smaku i właściwości samego ziarna.

Ta sama rodzina, różne cechy

Należy pamiętać, że nawet jeden rodzaj ziaren lub odmiana może różnić się jakością i smakiem. Często nieprzewidywalne warunki uprawy i metody przetwarzania kawy powodują, że w filiżance powstaje różny profil smakowy. Ziarna kawy uprawiane z powodzeniem w jednym miejscu wykazują zupełnie inne cechy w porównaniu z innymi.
Doskonałym tego przykładem może być kawa o nazwie Kona. Chociaż samo ziarno jest odmianą Arabiki, to uprawia się je tylko w Kona, w okręgu Big Island na Hawajach. Specyficzne warunki środowiskowe panujące w Kona nadają tym ziarnom wyjątkowe właściwości, których nie wykazują ziarna uprawiane w innych miejscach. To samo odnosi się do ziaren Arabiki i Robusty. Mogą występować znaczne różnice w smaku i jakości ze względu na warunki uprawy i terroir.

 


KAWA ZIARNISTA ARABICA

Pomimo mniejszej zawartości kofeiny niż Robusta, ziarna Arabiki są często uważane za lepsze w smaku. Arabika ma zazwyczaj łagodniejszy, słodszy smak, z nutami czekolady i cukru. Często wyczuwalne są również nuty owoców lub jagód. Z drugiej strony, Robusta ma mocniejszy, ostrzejszy i bardziej gorzki smak, z ziarnistymi lub gumowatymi posmakami.


Według Międzynarodowej Organizacji Kawy, ponad 60 procent światowej produkcji kawy pochodzi z upraw Arabiki. To właśnie ten rodzaj ziaren zapoczątkował całą historię kawy w Etiopii i nadal najlepiej rośnie na wyżej położonych terenach. Kwiaty Arabiki, o wspaniałym zapachu, pojawiają się dopiero po kilku latach i wytwarzają elipsoidalne owoce, wewnątrz których znajdują się dwa płaskie nasiona, znane jako ziarna kawy.


Krzewy Arabiki dorastają do 15 stóp (5 m) wysokości, ale zazwyczaj przycina się je do około 6 stóp (2 m), aby zwiększyć ich opłacalność handlową. Arabika posiada dwa zestawy chromosomów, dzięki czemu jest zdolna do samozapylenia. Oznacza to, że jako gatunek pozostaje zasadniczo stabilna, ponieważ zapylenie krzyżowe jest mniej prawdopodobne.

 

Odmiany Arabiki

Spośród dwóch najbardziej rozpowszechnionych odmian ziaren kawy Arabica, typica była pierwszą odmianą, która została odkryta. Z tego względu uważana jest za oryginalną kawę Nowego Świata. Jest to również odmiana o niskich plonach, ceniona za doskonałą jakość filiżanek.


Z kolei odmiany burbońskie Arabiki są często cenione za złożone, zrównoważone aromaty i zrodziły wiele wysokiej jakości mutacji i podtypów. Kilka naturalnych mutacji Arabiki znanych jest jako Caturra, San Ramon i Pacas.


Istnieje również wiele odmian Bourbon, które zostały rozmnożone w celu dostosowania ich do regionalnego klimatu, środowiska i wysokości nad poziomem morza. Jedną z nich jest ceniona odmiana Blue Mountain, która kwitnie tylko na dużych wysokościach. Inne przykłady to Mundo Novo (znajdziesz ją w naszym kawowym Huskim!) i Yellow Bourbon (to z kolei nasz kawowy Border).

 

 

KAWA ZIARNISTA ROBUSTA (CANEPHORA)

Najbardziej rozpowszechnioną odmianą Coffea Canephora jest Robusta, młodszy brat Arabiki. Mimo że jej smak jest uważany za mniej wyrafinowany, Robusta jest powszechnie stosowana w mieszankach do espresso, ponieważ jest znana z wytwarzania lepszej cremy (kremowej warstwy na wierzchu espresso) niż Arabica. Jest twardsza, bardziej odporna na choroby i daje lepsze zbiory. Zawiera także więcej kofeiny!

Robusta, kofeina i kwasy chlorogenowe

Uważa się, że zwiększona zawartość kofeiny w Robuście, wraz z kwasami chlorogenowymi (naturalnie występującymi przeciwutleniaczami), jest wynikiem mechanizmu samoobrony rośliny przed szkodnikami i chorobami. Kwasy chlorogenowe, występujące w niewielkich ilościach, są uważane za ważny element profilu smakowego kawy. Jednakże Robusta zawiera wyższe poziomy tych kwasów, a produkty utleniania powstałe w wyniku ich działania mogą czasami wprowadzać niepożądane smaki, potencjalnie obniżając jakość kawy.

 

 

Ziarna Arabiki i Robusty, a wzrost

Istnieje wiele podtypów ziaren gatunku Robusta, z których każdy posiada unikalny zestaw cech. To samo dotyczy ziaren Arabiki. Odmiany Robusty wykazują czasem większą odporność na choroby i większą zdolność produkcyjną w porównaniu z Arabiką. Rosnąc na niższych wysokościach, Robusta dobrze radzi sobie na obszarach, gdzie Arabica zostałaby zniszczona przez grzyby i inne choroby oraz szkodniki.


Robusta jest rośliną mocniejszą, około dwa razy większą od Arabiki i dobrze rośnie przy wyższej wilgotności powietrza. Po kwitnieniu dojrzewanie jagód trwa prawie rok. Robusta jest rośliną samosterylną, dlatego do jej rozmnażania niezbędne jest zapylenie krzyżowe przez wiatr, pszczoły i inne owady.


Czy masz swoje ulubione ziarenka? Daj nam znać, jakie są Twoje preferencje! Mamy nadzieję, że z przyjemnością dowiedziałeś się więcej o kawie.
Co powiesz na 50% zniżki na pierwsze zamówienie kawy? Kliknij tutaj, przenieś się do sklepu, a rabat naliczy się sam! 

Liczba komentarzy: 4

 • ] Ugilobol put.ybmz.coffeefolks.eu.ray.en http://slkjfdf.net/

  uayefogusahua
 • ] Uqekakzo ouw.qeuh.coffeefolks.eu.mpi.ja http://slkjfdf.net/

  origanayfewu
 • ] Eotiyas hrv.mcyx.coffeefolks.eu.lvh.vi http://slkjfdf.net/

  iualevetinoci
 • ] Ituvedat lnj.xgzi.coffeefolks.eu.drj.ea http://slkjfdf.net/

  utukamiq

Zostaw komentarz