menu

Coffee Folks

Husky – jak “smakuje” życie z psem tej rasy?

W naszej ofercie znajdziecie kawę nazwaną na cześć wyjątkowej psiej rasy. Husky to kawa z mocnymi akcentami słodyczy i orzechów. Wyczuć w niej można delikatne nuty owocowe, ale całość wypalona jest mocno, na wiedeńską modłę. Tak samo mocne są pierwotne psy, jak husky. Przyglądamy się, jak smakuje prawdziwe życie z psem tej rasy.

Husky– wzorzec rasy

Rasa zaliczana jest do grupy szpiców i psów ras pierwotnych, i znajduje się sekcji nordyckie psy zaprzęgowe.

Ważne cechy wyglądu to:

  • – średniej wielkości czaszka,
  • – oczy kształtu migdałów,
  • – trójkątne uszy,
  • – średniej długości szyja,
  • – prosty i mocny grzbiet,
  • – głęboka i mocna klatka piersiowa,
  • – dobrze owłosiony ogon,
  • – owalnego kształtu łapy.

Sierść psów tej rasy jest średniej długości i nigdy nie jest tak długa, by przesłonić kontur sylwetki.

Wysokość husky w kłębie waha się od 50 do 60 cm. Samice są niższe niż samce. Większość psów tej rasy waży około 20 kg (15-28 kg).

Husky – charakter

Husky to po pierwsze psy stadne, które potrzebują opiekuna będącego liderem tego stada. Odpowiednia postawa człowieka ułatwia szkolenie. Niektóre psy będą próbowały “przejąć kontrolę” i sprawdzać pozycje opiekuna, dlatego zawsze ważna jest konsekwencja. Nie wolno jednak zastraszać psów ani ich bić. Takie metody nigdy się nie sprawdzają.

Po drugie husky mają mnóstwo energii, którą należy pomóc im dobrze spożytkować. Brak ćwiczeń i zabaw może skutkować zachowaniami destrukcyjnymi zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Znudzone psy mogą “przekopać” ogródek lub zniszczyć drzwi.

Po trzecie husky są towarzyskie i mają uroczą tendencję do “kochania całego świata”. Na temperament psa ma jednak wpływ wiele czynników zarówno genetycznych, jak i takich jak trening oraz socjalizacja.

Husky – zdrowie

Husky są ogólnie zdrowe, ale podobnie jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia.. U husky można spodziewać się:

  • – dysplazji stawu biodrowego,
  • – dysplazji stawu łokciowego,
  • – niedoczynności tarczycy,
  • – chorób oczu.

Predyspozycje genetyczne nie oznaczają jednak, że u Twojego psa wystąpi jakakolwiek z powyższych chorób. Zapytaj hodowcę, czy przeprowadził badania u rodziców Twojego szczeniaka. Psy użytkowane w rozrodzie powinny być wolne od takich chorób.

Husky – pielęgnacja

Jak wygląda pielęgnacja husky? Podobnie jak psa innych ras! Husky wyróżniają się jednak gęstą podwójną sierścią. Będzie zatem potrzebował regularnego szczotkowania, dlatego warto kupić dobre akcesoria do jego pielęgnacji.

Pamiętaj także o:

  • – czyszczeniu uszu,
  • – czyszczeniu okolicy oczu,
  • – myciu psich zębów,
  • – skracaniu pazurów.

Husky – żywienie i aktywność fizyczna

Husky to psy aktywne. Nie musisz jednak sięgać po karmy wysokoenergetyczne bez przemyślenia tej kwestii. Pies, który z natury należy do zwierząt pracujących, ale nie wykonuje z Tobą bardzo intensywnych ćwiczeń, nie musi otrzymywać tylu kalorii, co inny husky, który bierze udział w regularnych treningach psich zaprzęgów.

Żywiąc psa, masz do wyboru:

  • – karmy gotowe (mokre lub suche),
  • – dietę BARF (surową),
  • – dietę domową (gotowaną).

Husky – szkolenie i wychowanie

Husky to psy silne fizycznie i bardzo wytrzymałe. Ważną umiejętnością husky jest współpraca w grupie pod przewodnictwem maszera, czyli przewodnika psiego zaprzęgu.

Psy tej rasy lubią polować i być niezależne. Niestety ta ostatnia cecha bywa problematyczna dla opiekunów. Pamiętaj, że Twój pies będzie potrzebował:

  • – eksplorowania terenu,
  • – wyszukiwania zapachów,
  • – odpowiedniej dawki aktywności fizycznej.

Jeżeli nie pomożesz mu zaspokoić jego naturalnych potrzeb, będzie odczuwał frustracje i może próbować organizować czas na własną łapę.

Lubisz spacery po lesie? Tak samo husky, ale w takim środowisku Twój pies może stanowić zagrożenie np. dla dzikich zwierząt. Podczas wypraw do lasu pomocna może być długa linka. Twój pupil będzie mógł wtedy eksplorować teren, ale nie ucieknie i nie zaatakuje mieszkańców lasu.

Szkoląc husky, zwróć uwagę, by jego nauka nie przypominała nudnej szkoły! Postaraj się stworzyć dla niego coś wyjątkowego! Nich ćwiczenie z Tobą, a szczególnie powrót do Ciebie będzie najlepszą rzeczą na świecie. Przywoływanie powinno kojarzyć się psu bardzo dobrze i przyjemnie. Pamiętaj, by trenować z psem przywoływanie, ale nigdy nie nadużywać tej kontroli. Dawaj swojemu pupilowi swobodę i czas na eksplorację, rozglądanie się i kontakt z innymi psami.

Husky – cena

Koszt zakupu szczeniaka różni się w zależności od hodowli. Nie oszczędzaj jednak podczas zakupu psa. Dobry hodowca ponosi liczne koszty związane z opieką nad ciężarną suczką oraz jej szczeniętami. Wyższa cena często wynika zatem po prostu z lepszej opieki. Szczeniaki otrzymują dobrej jakości jedzenie, są prawidłowo socjalizowane oraz mają opiekę medyczną. Twój przyszły pupil może mieć już wszczepiony chip oraz założoną książeczkę zdrowia.

Nie zależy Ci na psie z rodowodem? To wciąż nie jest powód, by wspierać pseudohodowle i osoby, które nie zajmują się psami z należytą troską. Poszukaj psa do adopcji. Część fundacji ma pod skrzydłami zwierzęta w typie husky. Pamiętaj jednak, że zwierzę z rodowodem, czy bez niego, potrzebuje podobnej opieki.

Husky – dla kogo?

Zalety psów rasy Husky

Charakter i sportowe zacięcie husky docenią głównie osoby aktywne, które będą mogły zapewnić zwierzęciu właściwą ilość ruchu oraz możliwość eksplorowania terenu. Jako opiekun psa takiej rasy musisz umieć zaakceptować jego dużą samodzielność zamiast interpretować ją jako nieposłuszeństwo. Jednocześnie nie możesz się poddawać i zapewne będziesz musiał ciągle pracować ze swoim podopiecznym, by kontrolować niektóre z jego zachowań.

Wady psów rasy Husky

W dużym uproszczeniu husky nie są psami dla osób mało aktywnych, seniorów, czy opiekunów, którzy nie potrafią być konsekwentni.

Podsumowując, życie z psem rasy husky może być słodkie i intensywne jak nasza kawa! Ten pies może zapewnić Ci mnóstwo radości i zabawy, która zakończy się czułym położeniem głowy na Twoich kolanach. A kiedy Twój zmęczony pupil zaśnie w legowisku, sięgnij po kolejną filiżankę aromatycznego “Husky” od Coffe Folks, by mieć zastrzyk energii, gdy Twój husky się obudzi!